2008/02/25

betűmintakönyvek (2)


Ralf Herrmann blogjában találtam ezt a néhány végiglapozható betűmintakönyvet:

– William Caslon – A specimen of printing types (1785)
– Franklin type foundry, Cincinnati – Convenient book of specimens (1889)
– Barnhart bros. & Spindler, Chicago – Book of type specimens (1881)
– Keystone Type Foundry, Philadelphia – Abridged specimen book (1906)
– Cleveland Type Foundry – Catalogue and book of specimens of type faces (1895)
– Palmer & Rey, San Francisco – New specimen book (1884)
– American Type Founders Company – American specimen book of type styles (1912)
– Lanston Monotype Machine Company – The monotype specimen book of type faces (1922)
– Inland Type Foundry, St. Louis – Specimen book and catalog (1897)
– MacKellar, Smiths & Jordan Co, Philadelphia – Specimens of printing types (1892)


Ez a másik link is a betűmintakönyvekre mutat, itt viszont letölthető formátumokban is megtalálhatóak ezek a könyvek.

2008/02/24

Pre-Gutenberg (1)


Gutenberg előtti nyomtatványokról lesz néhány link. Mint tudjuk, Gutenberg találmányának a lényege: a mozgatható betűkkel való szedés kidolgozása volt (Európában). Így a betűket többször fel lehetett használni, és csak az abc betűit kellett egyszer kimetszeni (+ a ligatúrákat), azokat lehetett már sokszorosítani, és tetszőleges szöveget kiszedni vele. AZ előtt a teljes szöveg minden betűjét külön ki kellett metszeni (általában fatáblákra). Az első link a Schoyen Collection oldalára mutat. Ezen az oldalon látható néhány vaknyomat, amit agyag nyomtattak, és a legutolsó kép pedig egy Koreában készült, 1438-as nyomat, aminek az érdekessége, hogy ez is mozgatható betűkel készült! (a postkép ennek egy részlete)

2008/02/23

Paul Rand


Egy januárban indult weboldal, ahol elkezdték összegyűjteni Paul Rand műveit, logikus átlátható oldal, galériával, videókkal, cikkekkel. Csak ide kell kattintani!

2008/02/21

Maigret


Thomas a könyvsorozatokkal foglalkozó blogjában ajánlotta ezt az oldalt, ahol a teljes Maigret sorozatot kiadták.

Az oldalon még mindenféle érdekességek elérhetőek, például a régi borítók, filmplakátok.





És akkor még néhány link:
talán a legteljesebb Maigret oldal, itt érdemes a Gallery menűre kattintani, és ott tovább a listára
ezen az oldalon a címekre kattintva egymás mellett láthatóak a különböző kiadásai ugyanannak a könyvnek
ezen az olasz oldalon döbbenetes mennyiségű olasz és francia Maigret borító található, sajnos nagyon kis méretben
– és végül, a már sokszor emlegetett uj magyar Maigret sorozat

2008/02/18

Nyugat

100 év jelent meg az első Nyugat. A teljes folyóirat elolvasható itt, és megnézhető az összes szám borítója. Néhány kép:





És ne feledkezzünk meg Falus Elekről sem, amikor a Nyugat címlapjait nézegetjük.

2008/02/17

könyvmutatványosok

A litera.hu interjúsorozatot indított, ahol magyar könyvtervezőket kérdeztek.
"Örömmel tapasztalható, hogy az utóbbi időben egyre több szép könyv jelenik meg, és egyre több szó esik a könyvek formájáról, a külcsínről, azaz a borítókról. Az alkotók azonban, a kirakatba kerülő műveikkel ellentétben, többnyire a háttérbe húzódnak."

Máthé Hanga


Hrapka Tibor


Pintér József

2008/01/31

Post Typography (Maniesto)


Azért érdekes ez az oldal – az érdekes munkákon kívül –, mert itt olvasható a Post Typographic Manifesto. Idemásolom, mert (nem hosszú) nem könnyű megtalálni az oldalon, viszont nagyon érdekes (és provokatív) szöveg. Meg tudni kell hozzá ki volt Beatrice Ward és mi az a "crystal goblet", mert itt azt összetörik és taposnak rajta. Tehát:



Post Typographic Manifesto

Typography is dead. You have killed it.

You bombard us with empty phrases and the crass refinement of perfect lives and perfect design, enforcing the unspoken fascism of your Typocracy upon generations of our incognizant brethren. Wielding history as your whip, you corral those who would dare defy you towards a Typocratic slaughterhouse wherein we hear the death-rattle of creativity.

Your design has become an empty gesture, a reflection of the vacuous society you have helped to create and perpetuate. It has been said that the "medium is the message," but your medium is transparent and likewise, your message hollow.

Like a farmer tilling the soil, we are also unafraid to get our hands dirty to reap the fruits of our labor

Type historian and critic Beatrice Ward compared good modernist typography to a crystal goblet, a clear, unadorned vessel that does not cloud the content. Your shallow cup runneth over with lies and platitudes. If the letters used to construct your words are invisible, does not the message also go unnoticed and unheeded? We step on your crystal goblet of typography at the marriage of liberty and design.

The advent of the personal computer and desktop publishing software promised to overthrow the Typocratic regime and usher in a new age of typographic democracy and enlightenment. But the Typocracy quickly subverted these technological advances to create a new caste system composed of the Graphic Design Elite and the Desktop Publishing Proletariat. The term, desktop publishing, which had heralded the great promise of a popular design revolution quickly took on an undesirable connotation. It belittled the efforts of untrained designers and artisans, quashing the unconformist and unconventional and cutting off avenues of individualism and experimentation.

We step on your crystal goblet of typography at the marriage of liberty and design.

But even as the Desktop Publishers have been repressed by the Typocracy, they have sown the seeds for a rebellion against these tyrants. We will liberate typography from the stuffy shackles of classicism and rigid mores of modernism. We will shun too the ironic and forced eclecticism of post-modernism in favor of a valiant and noble design democracy. The delicate crystal goblet of modernism cannot contain the volume and passion of our humanity. We do not seek to create works of grace, sublimity, and legibility. We only answer to the ultimate satisfaction of our own Dionysian impulses.

Like a farmer tilling the soil, we are also unafraid to get our hands dirty to reap the fruits of our labor. We dispel the myth of the invisible designer. We each will carve our own visage from the faceless screen, and let the ink from our pens bleed onto our hands and paper. We will not hesitate to discard X-heights and baselines to achieve our Post Typographic ideals, casting off the shackles of Photoshop to return to the freedom of letters without rules.

The advent of the personal computer and desktop publishing software promised to overthrow the Typocratic regime
We are the children of the Desktop Publishers, and the siblings of the rebel youth who scratched the logo of their favorite band into the cover of their math book.

We are the 32-oz. Big Gulp of Typography!
We are the Typography of The Masses!
We are the Times New Romans!
We are the Franklin Gothics!
We make our impact with Impact!

Never forgetting the struggle of the Desktop Publishers and those who came before, we of the Post Typographic movement seek no less than the democratization of typography. We will overthrow the Typocracy, and fill its vacuum with a socially aware and vibrant typographic freedom embodied by Post Typography. Brothers and Sisters, join us in shattering the glass muzzle of Typocracy and renouncing the indentured servitude of the Typocratic regime.

xType


Egy idei új blog (illetve december 31-én indult), az extrém betűkről. Az eddig felkerült postok alapján rendkívül érdekes olvasni és nézegetni valók lesznek itt. De már most is van néhány érdekesség. A gyengébbek (mint például én) kedvéért a linkek a címben vannak elrejtve, azokra kell kattintani... (mint Balla Dóra blogján is, hogy mit kerestem...).
tehát a link: xtremetype

2008/01/28

david the designer

Ez a blog is kimaradt eddig, pedig már régóta olvasgatom, egy másik David: David the Designer. Kedvcsinálónak talán ezt a cikksorozatát ajánlom: 52 font, amit a helvetica helyett használhatunk.

logo design love


David Airey eddig is egy nagyon érdekes blogot készített, de most egy pár napja előállt egy újabbal, aminek már a címe is sokatmondó: logo design love, ismerve eddigi postjait, ide is érdemes lesz vissza-vissza térni.

2008/01/27

cover deja vu


Néhány cikk arról, hogy milyen veszélyeket rejt, ha egy könyvborítóhoz stockfotót választunk. Érdekesek ezek a borítók, hogy ugyan azokat a képeket hogyan használják fel különféle témákhoz. Meg azért is, hogy ki hogyan teszi rá a szöveget, milyen betűtípust választanak hozzá:
Cikk a Novelish.com oldalán, és itt egy egész cikksorozat a rap sheet blogon.

Ratdolt


Erhard Ratdoltról (1442-1528) volt már szó a régi blogban, most újra... (néhány nekem fontos dolgot postolok újra.)
Itt négy könyve lapozható végig:
– Artis oratoriae epitoma. Ars epistolandi. Ars memorativa (1482)
– Concordantiae astronomiae cum theologia necnon historicae veritatis narratione (1490)
– De nativitatibus. Magistralis compositio astrolabii (1485)
– Poeticon astronomicon (1485)

Ezt az oldalt is érdemes megnézni. Vagy Nicholas Fabian cikkét.

2008/01/23

Kner


Ha valaki véletlenül nem figyelné ezt a blogot, akkor a kolléga már felhívta rá a figyelmet, de ha ez sem ért volna el a célját, akkor itt is megemlítjük: egy kétrészes cikk jelent meg a Kner nyomdáról:
– 1. rész
– 2. rész
És köszönjük!

megazine


Ezen az oldalon a magazinokat gyűjtötték össze. Az olyan magazinokat, mint például a ray gun (David Carson). A link a címlapokra mutat, de érdemes egy kicsit kattintgatni, akár össze-vissza is (ha valaki nem tud oroszul).

record envelope


Egy blognak álcázott gyűjtemény, ahol a lemezeket védő tasakokat gyűjtik össze: Ms Kavel Rafferty's collection
Érdekes megfigyelni, hogy a tervezők mit kezdtek a hatalmas lyukkal, amik ezeknek a tasakoknak a közepén voltak.
(A régi lemezeket kis tasakok védték, és ezeket a tasakokat kellett a borítóba becsúsztatni.)

2008/01/22

kirakat


A kiállítás ugyan már bezárt, de a weboldalon sok érdekességet talál, akit érdekel a második világháború utáni grafika. Csomagolópapírok, reklámszatyrok, divatújságok, hirdetések, plakátok, stb. Nagy anyag, de sajnos elég kicsik a képek...
A kedvencem az oldalról a címkegyűjtemény.

brand name pencils


Mindig érdekes, hogy azonos felületre milyen módon tudnak feliratokat elhelyezni. Eddig is szerettem ilyen gyűjteményeket ajánlani, ez most a ceruzákra írt gyártók feliratait tartalmazó oldal: Bob Turby oldala.

2008/01/16

typo2008



A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Felsőfokú Tipográfus Tanfolyama végzős hallgatóinak záróvizsga kiállítására a Ponton Galériában, 2008. január 23 - február 2. között, naponta 12-18 óráig. (1015 Budapest, Batthyány utca 65.)
 
GERI ZSÓFI, GYERGYÁK BENCE, HORVÁTH VALÉRIA, HUDÁK ZSOLT, KOCSIS HÉDI, MACZÓ DÁVID, MÁTYUS GERGELY, PARÁSZKA GÁBOR, POLÁNYI PETRA, SAIN PÉTER, SZABÓ VINCE, SZEDER BALÁZS, TAMÁSI MIKLÓS, DE LA TORRE DÁNIEL, TÓTH GÁBOR, TURKOVICH GYÖRGY, VINCZE ERIKA